2017 m. rugsėjo 17 d., sekmadienis

Oliver Sacks „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“


Oliveris Sacksas
 „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“ – Oliverio Sackso, britų neurologo bei neuropsichologo, knyga, kurioje pateikiamos tikros pacientų istorijos. Tiesa, dėl asmeninių ir profesinių priežasčių pakeisti vardai, kai kurios aplinkybių detalės, bet visi išgyvenimai – autentiški. Tad už intriguojančio viršelio slypi ne ką mažiau intriguojantys pasakojimai, leidžiantys patyrinėti žmogaus proto gelmes. O smagiausia tai, kad norint leistis į nuostabos kupiną kelionę domėtis neurologija nebūtina – pakanka smalsumo, elementaraus noro pažinti ir suprasti.

 Pats autorius savo knygos veikėjus vadina „neįsivaizduojamųjų pasaulių keliautojais“. Pasaulių, apie kuriuos nieko nežinotume, jei ne šie žmonės. Štai vienam pacientui aplinka tapusi bereikšmių abstrakcijų jūra – jis gali kalbėti apie daiktus, bet vizualiai jų nesuvokia. Antrasis yra įkalintas praeityje, nes prarado gebėjimą adekvačiai suprasti laiką. Moteris jaučiasi atskirta nuo savo kūno. Dvyniai, negebantys atimti ir sudėti, bendrauja pirminių skaičių sekomis. Iš pirmo žvilgsnio istorijos lyg iš fantastikos srities. Bet kuo toliau skaitai, tuo labiau supranti, kad jų išgalvoti nepajėgtų net ir lakiausios fantazijos asmuo (kaip yra pasakęs Ričardas Bachas, tiesa dažnai esti pernelyg neįtikėtina, kad būtų pramanyta).

Knygos viršelis
 Minėti pavyzdžiai – dar toli gražu ne viskas. Iš viso knygoje pateiktos 24 istorijos, taigi turėsite galimybę daugiau mažiau įsigilinti į 24 savitus veikėjų pasaulius. Šie pasakojimai, beje, išdėstyti ne atsitiktine tvarka, o grupuoti į keturias dalis („Praradimus“, „Perteklius“, „Vizijas“ ir „Prarastųjų pasaulį“), todėl juos įdomu lyginti tarpusavyje. Tą kartkartėmis daro ir pats autorius, todėl niuansai tampa dar labiau suprantamesni.

 Knygą skaityti įdomu, bet nėra lengva. Tekste apstu medicinos terminologijos, kuri paprastą žmogų, nesusidūrusį su neurologija, gali kiek nuvarginti. Išties sunku pasakyti, į kokią auditoriją, rašydamas knygą, orientavosi O. Sacksas. Išsamiai šia sritimi besidomintiems žmonėms, manyčiau, pritrūktų išsamesnių detalių, tyrimų bei studijų, o tiesiog smalsaujantiems terminijos gali pasirodyti per daug. Visgi bendras įspūdis – daugiau nei geras, o intelektinis malonumas – garantuotas.

Angliškas viršelis
 Nuklydus į asmeniškumus, mane nustebino tai, kad didžioji dalis aprašytų pacientų – energingi, nepaprastai išsilavinę bei inteligentiški žmonės, kuriuos, sakykim, keistenybės, lydi ne nuo gimimo, o prasideda tam tikru gyvenimo momentu. Sužinojus, kad yra kitaip, nei jie įsitikinę, kitaip, nei jie mato, girdi, jaučia, juos apima šokas, baimė, išgąstis. Dalis net nekovoja, nes nežino, ko yra netekę ar, dar baisiau, išvis nežino, kad yra kažko netekę. „Jei žmogus praranda koją ar akį, jis suvokia tokią netektį, bet jeigu praranda save – patį save, – negali to suvokti, nes nebėra paties savęs, kad suvoktų“, – mintimis dalijasi autorius. Koks margas ir koks neteisingas pasaulis. Antra vertus, pateikiama ir atvejų, kai iliuziška realybė pacientams tampa mielesnė už tikrovę. Vienareikšmiškai vertinti negalima?

 O. Sacksas – introspektyvus autorius, kuris aprašo ne tik neigiamas, bet ir teigiamas „neįsivaizduojamųjų pasaulių keliautojų“ sutrikimų puses. Jis labiau linkęs pamatyti bei išryškinti savo ligonių privalumus, ne trūkumus, ir tai džiugina. Ieškodamas pacientų tapatumo, rašytojas svarsto, kokiu gyvenimo keliu jie galėtų pasukti, kas jiems patinka, ką jie galėtų nuveikti. Taigi romanas nėra sausas medicinos faktų rinkinys – jame žvelgiama ir iš emocinės pusės.

 Reziumė, rekomenduoju perskaityti visiems, kurie trokšta sužinoti įdomių istorijų. Jei smalsu, kas gali slypėti žmogaus proto gelmėse, knyga tikai paliks įspūdį. O ją perskaičius akiratį norėsis plėsti dar ir dar, o tai, matyt, ir yra gero kūrinio galia.

3 komentarai :

 1. Dalinuosi šiuo liudijimu su partneriais, kuriems sunku užmegzti santykius, nes yra ilgalaikis sprendimas. Mano vyras paliko mane ir mūsų 2 vaikus dėl kitos moters 3 metams. Stengiausi būti stipri tik dėl savo vaikų, bet nesuvaldžiau skausmo, kuris kankino širdį. Buvau įskaudintas ir sutrikęs. Man reikėjo pagalbos, todėl patyriau internetą ir aptikau svetainę, kurioje pamačiau, kad burtininkė daktarė Ellen gali padėti susigrąžinti meilužius. Susisiekiau su ja ir ji už mane pasakė specialią maldą ir burtus. Mano nuostabai, po 2 dienų vyras grįžo namo. Taip susirinkome ir šeimoje buvo tiek daug meilės, džiaugsmo ir ramybės. Taip pat galite susisiekti su dr. Ellen, galingu sprendimų padėjėju
  1) susigrąžinti savo buvusį vaikiną
  2) Suveskite vyrą ir žmoną
  3) nustokite kartoti košmarus
  4) Žolelių gydymas nuo ŽIV ir vėžio
  5) Galingas stebuklingas žiedas
  6) sėkmės žavesys
  7) Atsikratyti obsesijų
  8) Gimdymo ir nėštumo problemos. Susisiekite su juo elektroniniu paštu: ellenspellcaster@gmail.com
  Whatsapp +2349074881619

  AtsakytiPanaikinti
 2. Džiaugiuosi, kad esu čia ir tariu padėkos žodį daktarui Isikolo.
  Niekada nemaniau, kad vėl pamatysiu savo santuoką, nepaisant to, kad viskas jau buvo prieš mane, daktaras Isikolo atėjo man į pagalbą. Turėjau problemų namuose, dėl kurių vyras išvyko, o aš jau buvau nėščia ir man tapo sunku išsiversti be jo gyvenime. Jo šeima mane palaikė visą laiką, bet niekas negalėjo padėti mums susijungti, išskyrus daktarą Isikolo, kuris atsakė tuo metu, kai man labiausiai reikėjo pagalbos. Jis išsprendė problemą ir mano vyras grįžo namo pas mane vos po 48 valandų, nes vis dar gyveno su manimi tame pačiame mieste. Nuostabu, kai randi pagalbą ten, kur mažiausiai manai, kad gali sulaukti pagalbos. Dar kartą dėkoju dr. Isikolo už viską, ką darote, kad padėtų žmonėms, kuriems labai reikia pagalbos. Rašykite jam el. paštu: isikolosolutionhome@gmail.com arba WhatsApp telefonu +2348133261196

  AtsakytiPanaikinti
 3. Mano vyras, su kuriuo kūriau savo gyvenimą 23 metus, paliko mane ir vaikus be žodžio. Viskas užgriuvo ant manęs ir aš ištiesiau ranką į mūsų artimuosius ir niekas negalėjo padėti. Atėjo laikas, kai jis pateikė prašymą dėl skyrybų net tada, kai neturėjome jokių problemų ar ginčijomės dėl nieko pražūtingo. Daktaras Isikolo atėjo man į pagalbą ir išsprendė problemą, kurią turėjau su savo vyru. Jis vėl mus sujungė ir grįžo namo pas mus. Iš tiesų gyvenimas yra paslaptingas, ir aš niekada nemaniau, kad patiriu tai, ką išgyvenau, bet ačiū daktarui Isikolo, kuris dirbo už mane ir patikino teigiamus rezultatus po 48 valandų, kurie iš tikrųjų išsipildė, kaip jis žadėjo. Jis taip pat gali išspręsti jūsų problemas, jei susisieksite su juo dabar. Rašykite jam per WhatsApp telefonu +2348133261196 arba el. paštu: isikolosolutionhome@gmail.com

  AtsakytiPanaikinti