2015 m. lapkričio 11 d., trečiadienis

Becca Fitzpatrick „Plikledis”


Becca Fitzpatrick
  Jei reikėtų sudaryti sąrašą, dėl kokių priežasčių verta gyventi, manajame neabejotinai atsidurtų punktas „dėl gerų knygų ir ilgų rudens vakarų”. Kai gamta pasidabina auksiniais medžių lapais, knygų skaitymas prieš miegą tampa savotišku jaukiu rudens ritualu. Norisi tikėti, kad, prasidėjus šaltymečiui, nepaisant užgriuvusios mokslų ir darbų lavinos, laiko savo mėgstamai veiklai atrandate ir Jūs, todėl noriu parekomenduoti knygą, kuri idealiai tiks atitrūkti nuo rutinos. Jūsų dėmesiui - Beccos Fitzpatrick „Plikledis” – istorija, į kurią pasinėrusi iš naujo atradau skaitymo džiaugsmą.

 Amerikietė Becca Fitzpatrick, nuo pat ankstyvos vaikystės puoselėjusi svajonę tapti rašytoja, savo talentą atskleidė rašymo kursuose, į kuriuos ją dvidešimt ketvirtojo gimtadienio proga užrašė vyras. Ten ji ėmė kurti knygą „Puolęs angelas“, kurio rankraštis, pirmiausia sužavėjęs dėstytojus, vėliau pelnė viso pasaulio skaitytojų simpatijas. Įdomu, kas gi pastūmėjo bestseleriu tapusio ciklo autorę nerti į dar nepažintas gelmes ir nuo paranormalios romantikos pereiti prie realistinės literatūros? Pasirodo, pirmajame „Plikledžio” variante vis dėlto buvo įpinta mistikos elementų – pagrindinė kūrinio veikėja Brita buvo persekiojama nužudytų merginų vaiduoklių, kurie ragino septyniolikmetę atrasti jų mirties kaltininką, medžiojantį ir pačią Britą. Vėliau, pasitarusi su redaktore, rašytoja iškirpo dvasių scenas - taip kūrinio ašimi tapo kriminaliniai ir psichologiniai aspektai.
 
Knygos viršelis
 Vietoj saulėtų pavasario atostogų Oahu saloje „Plikledžio” herojė Brita įtikina savo geriausią draugę Korbę leistis į turistinį žygį po Titoną. Mergina kruopščiai ruošiasi kelionei turėdama slaptą tikslą – atgaivinti santykius su savo buvusiu vaikinu, vyresniuoju Korbės broliu Kelvinu. Tačiau dar nepasiekusias kalnų namelio Britą ir Korbę užklumpa netikėtai prasidėjusi pūga ir vidury kelio įstrigusioms merginoms nelieka nieko kito kaip tik imti ieškoti prieglobsčio nakčiai. Taip septyniolikmetės pasibeldžia į nuošalios kalnų trobelės duris, kurias atveria du simpatiški jaunuoliai. Tačiau viskas netrukus veikiai perauga į nesibaigiantį košmarą - geriausios draugės tampa nusikaltėlių įkaitėmis ir yra įtraukiamos į mirtinai pavojingą žaidimą, kuriame net mažiausias klaidingas judesys gali būti lemtingas…

 Pristatant Jums šią knygą būtų nuodėmė nepaminėti knygos prologo, kuriame vaizduojama kraupi žmogžudystės scena. Įžanga yra stulbinanti, intensyvi ir verta nemenko pagyrimo visais atžvilgiais – ja Becca Fitzpatrick sukuria paslaptingą atomesferą, prikausto skaitytojo dėmesį ir išlaiko jį visos tolesnės įvykių virtinės metu. Kadangi su Beccos Fitzpatrick kūryba susidūriau jau nebe pirmą kartą – prieš kelis metus skaičiau „Puolusio angelo” keturlogiją - buvau šimtu procentų įsitikinusi, jog „Plikledis” taipogi pažers staigmenų, ir autorė eilinį kartą neapvylė – manuosius lūkesčius ne tik išpildė, bet ir pranoko su kaupu.

Angliškas viršelis
 Kas man patiko labiausiai, tai romantinės linijos, išlikimo motyvų ir Britos prisiminimų, susijusių su  Kelvinu, balanso išlaikymas. Kūrinio pradžioje netrūksta veikėjus gaubiančios nerūpestingos auros, žaismingo flirto, nuotaikingų, šmaikščių pokalbių ir staiga visa tai perauga į tamsius, pavojingus, gąsdinančius, dinamika ir intensyvumu persmelktus siužeto vingius, kur absoliučiai viskas – tiek orai, tiek draugo-priešo ketinimai - keičiasi kone kas minutę. Pakliuvusi į nusikaltėlių pinkles, Brita negali niekuo pasitikėti, bando žaisti katės ir pelės žaidimą, kai tuo tarpu jos pagrobėjų viduje taipogi siaučia vidinės audros. Be to, Titono viršukalnių fonas irgi buvo idealus autorės pasirinkimas, sustiprinantis įtampą, mirties grėsmės suvokimą. Mergina vienu metu privalo ir manipuliuoti bendrininkais, ir stengtis išgyventi stingdančiame šaltyje. Laimei, kartkartėmis jos dvasinį ryžtą palaiko ir kūną sušildo prisiminimai apie Kelviną.

 Kalbant apie Britos asmenybę, mergina nėra įprasta šiuolaikinių romanų paaugliams herojė. Ji ganėtinai silpna ir netgi pati pripažįsta, kad nemoka pasirūpinti savimi – septyniolikmetė nėra linkusi kapanotis iš bėdų, su menkiausiais jos gyvenime kylančiais sunkumais kovoja jos tėtis, brolis ar vaikinas. Taigi skaitant kūrinį buvo įdomu stebėti, kaipgi auga, rutuliojasi merginos asmenybė, kaip ji, iškilus grėsmei dėl gyvybės, stoja ginti ne tik savęs, bet ir Korbės, tampa savarankiška, nepriklausoma individualybė. Brita kalnuose yra priversta naudotis kritiniu mąstymu, logika, kad išsigautų iš daugelio mirtinai pavojingų situacijų, todėl įvykiai kalnuose ją subrandina.

Ispaniškas viršelis
Reziumė, knygą vertinu pačiais aukščiausiais balais. Jei ieškote romano, kuris verstų spėlioti ir nuo kurio negalėtumėte atsiplėšti iki pat galo, nieko nelaukite ir griebkite Beccos Fitzpatrick romantinį trilerį į rankas. Rašytoja turi savitą, man itin artimą ir priimtiną rašymo stilių, todėl esu be galo dėkinga leidyklai Alma Littera už suteiktą galimybę įvertinti dar vieną autorės šedevrą. Tai buvo tikras malonumas!


2 komentarai :

 1. Sveika, gal žinai ar ši knyga jau gali būti bobliotekose, o jei ne kur ją būtų galima saugiai parsisiūsti pdf formatu? :)
  P. S. Klausiu, nes laaaaaaaabai sudominai. Šaunuolė :D

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveika, labai džiaugiuosi, kad sudominau! :) Patikrinau, šią knygą įsigijusios turi dauguma bibliotekų. Ar turi esančios netoli Tavo gyvenamosios vietos, pasitikrinti gali čia - http://libis.lt/simpleSearchAction.do įvedusi „Plikledis". O knygų pdf formatu neskaitau, tad šiuo klausimu, deja, negaliu pagelbėti. :)

   Panaikinti