2016 m. sausio 21 d., ketvirtadienis

Kiera Cass „Atranka"

  
Kiera Cass
 Vos pradėjus skaityti šią knygą, mane užplūdo dviprasmiški jausmai: gailėjausi, kad į rankas jos nepaėmiau anksčiau ir tuo pat metu džiaugiausi, kad padariau tai tik dabar. Neįsivaizduoju, kokios geležinės kantrybės būtų prireikę laukiant tęsinių - jau užvertus paskutinį pirmos dalies puslapį kilo noras mesti visus darbus ir neveikti nieko kito, kaip tik vienu ypu sužinoti visą likusią Amerikos Singer istoriją. Jos pradžia išpildė visus mano lūkesčius, todėl romaną drąsiai rekomenduoju ir Jums.

 Kiera Cass gimė 1981 metų gegužę ir užaugo Šiaurės Karolinoje, JAV. Baigusi vidurinę mokyklą, mokėsi teatro subtilybių Pakrantės Karolinos universitete, tačiau aktorės karjerai koją pakišo meilė - sekdama vaikino pėdomis, ji persikraustė į kitą valstiją. Perėjusi į Radfordo universitetą, autorė mokėsi muzikos, vėliau krimto komunikacijos studijas, o galiausiai apsistojo ties istorija. 2007-aisiais Kieros Cass vidinį pasaulį supurtė vietinė tragedija - teroristui apšaudžius universitetinį miestelį, žuvo 32 žmonės, kuriuos ji pažinojo. Išbandžiusi įvairius terapijos metodus, autorė, laimei, rado būdą, padėjusį atsitiesti - ėmėsi rašyti. Tiesa, savo pirmosios istorijos Kiera Cass taip ir neužbaigė, tačiau 2009-aisiais išleido debiutą The Siren, o po trejų metų pasaulį išvydo pirmoji serijos dalis „Atranka". Šiandien Kiera Cass - viena geriausių The New York Times bestselerių autorė, kurios romanai pripažinti visame pasaulyje.

 Princas Maksonas Skrivas, Ilėjos sosto įpėdinis, šį mėnesį sulauks pilnametystės, todėl visos netekėjusios merginos, priklausančios šešiolikos-dvidešimties metų amžiaus grupei, gauna pakvietimus mėginti laimę konkurse, kuris vadinasi Atranka. Iš paraišką pateikusių merginų bus išrinktos trisdešimt penkios laimingosios, kurios, viešėdamos prabangiuose Ilėjos rūmuose Anchelese, turės galimybę varžytis dėl princo Maksono rankos ir širdies, o galiausiai viena jų taps princese bei valdovo mylimąja.

Knygos viršelis
 Tviskančios suknelės, brangenybės, karūna ir princas Maksonas masina ne vieną, tačiau tik ne pagrindinę kūrinio heroję Ameriką Singer. Ji nenori nė mėginti tapti karališkosios šeimos nare, tačiau, įtikinėjama motinos ir vaikino Aspeno, supranta, jog Atranka yra vienintelis ir, matyt, daugiau nepasikartosiantis šansas iš nepritekliaus ištraukti šeimą, sukurti ir jiems, ir sau tvirtą pagrindą po kojom. Nors tikimybė, kad ji bus išrinkta, neįtikėtinai maža, visgi Amerikai šypteli laimė - mergina tampa visateise Atrankos dalyve. Nuo šiol jos gyvenime niekas nebebus, kaip buvę...

 Turiu pasakyti, kad Kieros Cass romanas mane maloniai nustebino - gyvenimas rūmuose buvo pavaizduotas visiškai priešingai, nei aš tikėjausi. Maniau, kad Amerika, atvykusi į konkursą, pateks į melo, suplanuotų išdavysčių, klastos ir nuodėmingų paslapčių pinkles, tačiau nutiko priešingai - ją apsupo šviesi ir giedra atmosfera. Žinoma, tarp atrinktųjų kartais tvyravo nesantaika, sumišusi su pavydu (juk, kad ir kaip bebūtų, vyko atkakli kova dėl princo Maksono širdies), tačiau autorė neleido jai tapti įvykių epicentru. Dėl šios priežasties buvo labai lengva įsitraukti į kilmingųjų pasaulį, kartu su Amerika mėgautis kiekviena ten jos praleista akimirka ir tiesiog atsipalaiduoti, atitrūkti nuo realybės. Dar geriau - pindama meilės trikampį Kiera Cass taipogi apsiėjo be dramos - romantinę liniją ji vystė itin švelniai, subtiliai, jautriai, be jokių suktybių, įmantrybių, kurios kursto nepasitikėjimą kai kuriais herojais.

Rumuniškas viršelis
 Jei jau užsiminiau apie romantinę liniją, norisi pakalbėti apie ją mažumėlę išsamiau. Abu vaikinai - Aspenas ir Maksonas - kontrastingos, tačiau savaip patrauklios asmenybės. Štai Maksonas, nepaisant to, kad yra princas, neturi nė kruopelės arogantiškumo - jis rūpestingas, supratingas, be to, mažai ką išmanantis apie priešingos lyties atstoves, todėl savotiškai žavus. Aspenas - be galo doras, besąlygiškai atsidavęs mylimiems žmonėms. Žodžiu, apsispręsti, kuriam iš jų skirti simpatiją, yra beprotiškai sunku - Kiera Cass - tikra meilės trikampių meistrė, gebanti taip apsukti galvą, kad vis blaškytumeisi tai nuo vieno, tai prie kito veikėjo, o galiausiai liktumei nieko nepešęs, mat tarp šių vaikinų galima dėti lygybės ženklą.

 Tačiau autorė meilės trikampiu neapsiribojo ir kūrinio siužetą praturtino įtempto veiksmo scenomis. „Atranka" turi ne tik romantikos, bet ir distopijos žanrui būdingų bruožų - kūrinyje veikia sukilėlių grupuotės, nepatenkintos luomine Ilėjos santvarka. Jų teroro išpuoliai, veržimasis į rūmus darosi vis agresyvesnis, todėl labai tikėtina, kad maištas kitose serijos dalyse peraugs į karinį perversmą. Mano manymu, tai itin didelis romano privalumas - autorė, supynusi kelis žanrus, žadina smalsumą keliais aspektais, todėl kiekvienas knygoje gali atrasti ką nors tinkančio ir patinkančio sau.

 Nesinori išsiplėsti, kad neatskleisčiau per daug - rašydama apžvalgą sąmoningai nutylėjau kai kurias detales siekdama, kad atsivertę knygą dar daug ką įdomaus atrastumėte patys. Kaip jau minėjau, Kieros Cass knyga pateisino visus mano lūkesčius, tad tikiu, kad kiek saldoka, tačiau nebanali romantinė linija, ryškūs veikėjų charakteriai ir intriguojantis distopinis pasaulis didelį įspūdį paliks ir Jums. Nuoširdžiai rekomenduoju paskaityti!

1 komentaras :

  1. Ši knyga ir visos 3 jos dalys(4-osios dar nespėjau perskaityti) yra pats nuostabiausias dalykas skaitytas mano gyvenime. Jos yra kažkas tokio. Kai įsitraukiau, visai nepajutau kaip "suryjau" visas 3 dalis. Dar dabar po nugarą bėgioja šiurpuliukai atsiminus siužetą. Nuostabu!

    AtsakytiPanaikinti