2016 m. vasario 1 d., pirmadienis

Jandy Nelson „Padovanosiu tau saulę”


Jandy Nelson
 Dar prieš atverčiant šią knygą manęs neapleido nuojauta, jog rankose laikau kai ką ypatinga. Rodos, nei autorės pavardė buvo girdėta, nei kūrinio viršelis pernelyg krito į akis, nei romano anotacija pateikė ką nors konkretaus, už ko būčiau galėjusi užsikabinti, tačiau kažkas vis vien stuktelėjo širdin ir sukėlė nenumaldomą norą išsiaiškinti, kokia istorija slypi tarp romano puslapių. Neklydau manydama, jog Jandy Nelson kūryba bus ypatinga, bet nė nenutuokiau, jog ypatinga, perskaičiusi knygą, pasijusiu ir aš.

 Nepamirštamą istoriją skaitytojams padovanojusi Jandy Nelson gimė 1965 m. lapkričio 25 dieną Niujorke, JAV. Būdama dvylikos, ji kartu su mama persikraustė į Kaliforniją ir besimokydama vidurinėje mokykloje ėmė puoselėti svajonę tapti poete. Po kelerių metų Jandy Nelson Kornelio universitete ėmė krimsti kūrybinio rašymo bei lyginamosios literatūros studijas, vėliau Paryžiuje studijavo prancūzų literatūrą ir jos teoriją, Brauno universitete baigė poezijos studijas, o Vermonto dailės koledže gilino žinias, kaip rašyti vaikams ir paaugliams. Lyg to būtų maža, Jandy Nelson jau kurį laiką planuoja grįžti į universiteto suolą, tik šįkart žada tobulėti meno istorijos srityje.

Knygos viršelis
 Anot autorės, parašyti pirmąjį romaną The Sky Is Everywhere jai prireikė apytiksliai pustrečių metų – prieš siųsdama galutinį rankraštį agentams, Jandy Nelson sukūrė net vienuolika romano juodraščių. Pastangos, laimei, atsipirko su kaupu – 2010-aisiais dienos šviesą išvydęs autorės debiutas kaipmat pasiekė aukščiausias pozicijas ir buvo išleistas daugiau kaip dvidešimtyje pasaulio šalių. Dar didesnės sėkmės sulaukė 2014 m. pasirodžiusi antroji Jandy Nelson knyga „Padovanosiu tau saulę” – ji ne tik laimėjo daugiau nei dešimtį prestižinių apdovanojimų, bet ir buvo pastebėta kino industrijos - teises į romano ekranizaciją įsigijo kompanija Warner Bros.

 Kūrinio „Padovanosiu tau saulę” centre – Džudė ir Nojus, skirtingi kaip diena ir naktis, tačiau neišskiriami dvyniai. Nojus – intravertas, nuo karčios realybės besiglaudžiantis dažų ir spalvų apsuptyje, o Džudė – ekstravertė, neįsivaizduojanti savo gyvenimo be draugų, šuolių nuo uolų, vakarėlių ir laisvės pojūčio, jaučiamo skrodžiant vandenį ant banglentės. Nepaisant skirtumų, jiedu yra NojusirDžudė – neatskiriama, viena.

Angliškas viršelis
 Tačiau kai kas nutinka ir glaudus dvynių ryšys vasarai baigiantis nutrūksta - po trejų metų Džudė ir Nojus vis dar beveik nesikalba vienas su kitu. Paradoksalu, tačiau jie, regis, susikeičia kūnais – šešiolikmetis Nojus tampa gaujos nariu, kompanijos siela, o Džudė nusikerpa kone metrą šviesių plaukų, susilieja su minia ir atsiriboja nuo visko, ką mėgo. Abu dvyniai turi savų paslapčių, kurios graužia juos iš vidaus. Tik klausimas, ar jiems pavyks atrasti vidinę ramybę ir vėl atvirsti savimi?

 Iš paauglių literatūros lobyno „Padovanosiu tau saulę” pirmiausia išsiskiria įdomia struktūra. Knygos siužetas parašytas iš abiejų dvynių perspektyvų, tačiau nesutampa jų pasakojimo laikas - Nojus supažindina skaitytojus su įvykių tėkme jam būnant trylikos, o Džudė tai daro gerokai vėliau, skaičiuodama septynioliktus metus. Jandy Nelson atvirauja, jog suausti tokį siužetą jai buvo nemenkas iššūkis – kad visiškai įsijaustų į kiekvieno iš dvynių pasaulį, ji pirmiausia sukūrė istoriją iš Nojaus pozicijos, vėliau tą patį pakartojo su Džude, o galiausiai abu pasakojimus sujungė į vieną, taigi iš esmės autorė parašė netgi tris noveles.

Lenkiškas viršelis
 Originalumo Jandy Nelson nestokojo ir aprašydama kūrinio protagonistų būseną. Štai į talentingojo Nojaus vidinį pasaulį skaitytojams leidžiama įsiskverbti per jo galvoje tapomų paveikslų pavadinimus, tokius kaip „PORTRETAS. Berniukas su visais pasaulio raktais visoms spynoms”, „AUTOPORTRETAS. Mėtantis glėbius oro į orą”. Tuo tarpu Džudės asmeninė visata atskleidžiama per močiutės prietarų bibliją, kuria mergina besąlygiškai vadovaujasi bet kokioje situacijoje. Kai kurie prietarai, aprašyti močiutės Svitvain, šmaikštūs, kai kurie – verčiantys susimąstyti, bet visi jie, kaip ir Nojaus galvoje tapomų paveikslų pavadinimai, suteikia knygai unikalumo bei skatina į kūrybą pažvelgti visai kitomis akimis.

 Atskirų pagyrų nusipelno ir autorės rašymo stilius – tokios meniškos ir lyriškos prozos kaip gyva nebuvau skaičiusi. Žodžiai Jandy Nelson liejasi it skaidrus upelis, kupinas subtilių metaforų ir švelnaus sentimentalumo. Tad jei nuspręsite į rankas paimti šią knygą, nuoširdžiai rekomenduoju greta savęs laikyti tušinuką ir popieriaus skiautę - vargu ar pavyks atsispirti norui išsirašyti bent keletą pakylėjančių minčių. Tiesiog neįtikėtina, kokią milžinišką galią turi žodžiai…  

Kiniškas viršelis
 Aprašymo pradžioje užsiminiau, jog perskaičiusi šį romaną pasijutau ypatinga – net neabejoju, kad užvertę paskutinį knygos lapą išskirtiniais pasijusite ir Jūs. Kodėl? Ogi Jandy Nelson kūrinyje didelį vaidmenį vaidina menas ir autorė netiesiogiai primena, jog kiekviename iš mūsų snaudžia milžinas, kuriam prabudus prasideda stebuklai. „Padovanosiu tau saulę" žadina mūzą, skatina pasaulį regėti širdimi ir be galo be krašto motyvuoja kurti, tobulėti, gerti į save kuo daugiau grožio, spalvų, garsų ir šviesų.

 Reziumė, vis dar negaliu atsidžiaugti, kad Jandy Nelson romanas pateko man į rankas - ko gero, tai įsimintiniausias mano skaitytas kūrinys. Jei ieškote knygos, kuri paliktų ryškų pėdsaką sieloje, nė nedvejodami rinkitės „Padovanosiu tau saulę" - neturėtumėte nusivilti!

Komentarų nėra :

Rašyti komentarą